Світ заохочує нас до того, щоб ми обирали легкий щлях. Світ обіцяє нам насолоду без зусилля і праці. Ісус веде нас вузькою і важкою дорогою. Він іде першим з хрестом на спині. Тільки Він може подарувати нам справжнє і вічне щастя, дати мир нашим душам. Яка це помилка - жити так, наче Бога нема, наче людина - це лише тіло! Такий шлях веде до погибелі, а Ісусова дорога - до спасіння. Тому хочу йти за Ним, хоч це і важко.
Перед тим, як роздумувати над Хресною дорогою Ісуса, подивімось як до цього солдати приготували Ісуса „А коли наглузувалися з Нього, стягли з Нього багряницю, надягли на Нього Його одяг". (…) Роздягли Ісуса до нага, щоб йшов з балкою на рамені на розп’яття. Засуджені на розп’яття були позбавлені всяких прав. Можна було їх бичувати та обкидати камнями.
Ісус, (...) бичований, в терновому вінці, але у власній туніці, зробленій Його Матір’ю та у своєму плащі. Закривавлений, вимучений судом, допитами та браком сну - „придавлений стражданням" (пор. Iс 53, 10), „не людина, а черв’як" (Пс 22, 7), „був зачислений до лиходіїв." (Іс 53, 12) (...).
Хресна дорога Спасителя. З поперечною балкою хреста, вагою біля 45 кг. Садна, викликані нею в безпосередній близькості від плеча - як вказують криваві сліді на Плащаниці - накладаються на рану після бичування і збільшується біль. Падіння у терновому вінці жалили та збільшували потік крові від голови, спричиняли садна і синці колін. Тому не довгий шлях на розіп'яття на пагорбі Голгофа здавався занадто довгим для ослабленого смертника. "Від того місця, де Він знаходиться, тобто. від фортеці Антонія (...) найкоротший маршрут був більше кілометра. А священики і члени Синедріону хотіли продовжити маршрут, щоб справі надати більшого розголосу, бо в той час з приводу свята Пасхи, вулиці були переповнені людьми. У тріумфі перемоги вони слідували за засудженим і, ймовірно, не хотіли втратити можливості перед народом показатись переможцями, і в той час принизити засудженого. Але й їм було на початку дано засмакувати гіркоти. Солдати утворили процесію, щоб піти до місця виконання вироку. Основний засуджений був Ісус; .. після Нього слідувало двох злочинців, які були також засуджені на смерть. Кожен із засуджених ніс табличку з інформацією про свою провину. Ісус поніс напис на трьох мовах: арамейською, грецькою і латинською. Зміст був такий : "Ісус Назарянин, Цар Юдейський". Цей текст подиктував сам Пилат.
Вони тріумфували, Ісус боровся у південній спеці, Він страждав і болісно падав, а сотник відповідальний за розп'яття почав хвилюватися, що засуджений не дійде до місця страти. Він скористався законом, яким користували солдати в окупованій країні, що вони могли попросити допомоги від місцевого населення в державних справах. Тому "вони захопили Симона з Киринеї, який йшов з поля, і поклали на нього хреста, щоб він ніс за Ісусом," - читаємо у святого Луки. А Йоан Богослов, свідок події, яку роздумував протягом десятиліть, в своєму містичному видінні писав: "Він сам вийшов, несучи хрест до місця під назвою Місце Череп, яке арамейською мовою називається Голгофа». "Сам", тому що дерев'яну балку міг нести, або допомогали Йому нести, але тягар "гріха світу",зміг прийняти на себе тільки Ісус ("Ягве спасає" ), про якого сказано, що "спасе люд свій від їхніх гріхів" (Mт 1,21).
"І за Ним йшло безліч народу і жінок, які плакали та голосили за Ним." Місто було повне паломників, що прийшли в Єрусалим на Пасху. Звідти і цей надзвичайний поспіх єврейських старійшин, щоб домогтися засудження і привести до смерті Ісуса перед святами.
"Особливу групу складали жінки, які оплакували Його. "Можливо, це були жінки, які слідували за Ісусом з Галилеї, і щиро прив'язався до Нього. До цієї групи також приєдналися жінки зі Святого міста. Перед ними Ісус пару днів тому гірко заплакав над долею Єрусалиму, знаючи, що він буде відповідати через 40 років, коли його оточить валом римська армія. Ісус скерував до цих жінок пророчі і повчальні слова: "Дочки Єрусалима, не плачте наді Мною; плачте над собою і над своїми дітьми! Ось приходять дні, коли вони скажуть: "Блаженні безплідні, і утроби, що ніколи не носили і груди, що ніколи не кормили. Єрусалим буде нести наслідки свого невіри - "бо не зрозуміло ти часу своїх від¬¬¬відин" (Лк 19, 44) - і, зокрема, вони будуть страждати - жінки, матері, під час облоги і взяття міста через ворогів. Це гріх, гріховні дії стануть причиною страждання людей. Вони гідні жалості, вони повинні покаятись.
З цієї групи в якийсь момент вийшла хоробра, добра жінка, яку запам’ятала традиція і записала історія, даючи їй ім'я Вероніка. Їй вдалося те, що було заборонено. Поставити під загрозу себе, але принести полегшення понівеченому Спасителю, витерла спітніле, закривавлене та побите Його обличчя. А Він, який "ходив, роблячи добро й оздоровлюючи всіх поневолених дияволом,» (Діян 10, 38), в незвичайний спосіб подякував жінці, залишаючи її відображення свого власного обличчя vera eikon, справжню ікону, вірну подобу. Тому, швидше за все, латинсько-грецький термін цього незвичайного подарунку створив ім'я святої жінки -Вероніка.
А Його мати, Марія? Де, в якому місці Її виглядати в цьому натовпі? Серед жінок, поруч з св. Йоаном? Тож Вона була там! І тільки серцем ми можемо подивитися на це і, щоб знайти Її в різних місцях і ситуаціях, безумовно, її любові і співчуття не було достатньо, щоб побачити Його один раз або зустрітися в одному місці. Думкою та серцем Вона була біля Нього якомога ближче, і їхні очі зустрілися, і говорили більше, ніж можуть виразити людські слова.
По хресній дорозі Ісуса потрібно йти повільно ... Віднайдувати різні сліди, розпалювати в собі різні думки і почуття. Зростати у священному знанні і спогляданні. Так напевно робила Марія. Ви повинні спробувати, щоб супроводжувати Її. У страстях Спасителя потрібно вибілити свої гріхи і отримати силу, щоб взяти тягар свого життя, щоб воно приносило плід.
(Леонард Гловацькі ОМІ «Підіймати наново послання Фатімське», Варшава 2013, с. 440-446)