flag-ua-honoratki

                                                                       
header-sample

Понеділок, 17 листопада 2014, 18:58 Автор: Katechumeni wspólnoty w parafii św. Mikołaja w Kijowie
Każdego roku, przed adwentem, wszyscy bracia wspólnot neokatechumenalnych przeżywają swoje rekolekcje. Pierwsza "Międzynarodowa konwiwencja początku nowego roku ewangelizacji" odbywa się we Włoszech. Inicjatorzy Drogi Neokatechumenalnej: Kiko Argüello i Carmen Hernández, wraz z Ojcem Mario Pezzi gromadzą w Porto San Giorgio ekipy katechistów wędrownych odpowiedzialne za Drogę w ponad 120 krajach. Ci następnie, przekazują treści i ducha konwiwencji w swoich krajach, miejscowym katechistom, którzy dalej zanoszą je swoim katechumenom, tak aby każdy brat, bez względu na etap drogi, mógł umocnić się na cały nowy rok liturgiczny. W odwrotnym kierunku przekazuje się doświadczenie wszystkich poszczególnych konwiwencji. Ten sposób niesienia Słowa dającego Życie, przypomina proces w jakim wszystkie komórki ludzkiego ciała odżywiane są dzięki krwi obiegającej organizm z każdym skurczem i rozkurczem serca.

Zazwyczaj dni skupienia rozpoczynają się w czwartek wieczorem Celebracja Słowa i modlitwą w ciszy. Cisza towarzyszy nam także piątek – dzień nawrócenia. Tego dnia pościmy, na obiad jest Słowo Boże do jedzenia . Po prostu zamiast głównego posiłku dwie godziny, sam na sam z Jezusem, medytujemy nad Pismem Świętym. Wieczorem jest liturgia pokutna ze spowiedzią, a po niej uroczysta kolacja, tzw. agape. Wtedy post się kończy. Sobotę wypełnia kwestionariusz w grupach, który pomaga nam dostrzec jak Bóg realizuje swój plan miłości w życiu każdego z nas, pozwala nam dzielić się doświadczeniem, a także mówić o trudnościach jakie przeżywamy. Pytania kwestionariusza przygotowują nas na wieczorną katechezę magisterium Kościoła. Każdego roku rozważany jest w niej inny, ważny i aktualny dla naszego życia temat. Niedziela to dzień uroczystej Eucharystii. Każdego dnia modlimy się poranną liturgią godzin, śpiewamy psalmy, proklamujemy Ewangelię, słuchamy katechez, cieszymy się obecnością braci. Tegoroczna Konwiwencja dla braci z kijowskiej wspólnoty św. Mikołaja przypadła na przełom października i listopada.

Każda konwiwencja jest dla nas wydarzeniem, długo oczekiwaną uroczystością, prawdziwym przejściem Pana. Staramy się dobrze przygotować wprowadzenia i katechezy, aby możliwie wiernie przekazać ducha i główne myśli spotkania. Piękne liturgiczne znaki, ikony i kwiaty wyrażają naszą wdzięczność Bogu i pomagają nam przeżywać święto. Nie mniej ważne jest także godne miejsce z odpowiednią salą liturgiczną, refektarzem i przytulnymi pokoikami.

Takie dobre miejsce Bóg pozwolił nam znaleźć pod gościnnym dachem domu Małych sióstr Niepokalanego Serca Maryi w Berdyczowie. Dzięki troskliwości i zapobiegliwości Sióstr Honoratek czuliśmy się kochani i przyjęci. Dodatkowym atutem nowego Domu Pielgrzyma była bliskość Berdyczowskiej Pani. Przeżyliśmy w duchu wspólnoty piękny czas rekolekcji za co jesteśmy Siostrom niezmiernie wdzięczni. Możemy teraz, nie bez Bożej łaski, lepiej pełnić naszą misję bycia znakiem miłości i jedności we współczesnym świecie.

Kochane Siostry, prosimy nie zapominać o modlitwie za nas grzeszników! Do zobaczenia w przyszłym roku.

Katechumeni wspólnoty w parafii św. Mikołaja w Kijowie. Listopad 2014r.

Додати коментар


Захисний код
Оновити